🍒 Noi îți aducem personal produsele proaspete direct de la fermă!
Momentan livrăm doar în București și Județul Ilfov.

Mere Bio Florina

lei

Out of stock

Description

Mărul Florina face parte dintr-un soi obținut la Angers în Franța, din soiul Jonathan și introdus în cultură în 1977. În România este cultivat în toată țară fiind un soi de bază. Mărul Florina este unul din cele 3 soiuri de măr pe care ar trebui să le consumați când este sezonul lor, fiind de o frumusețe rară și au un gust deosebit.

Fructul este mijlociu spre mare, sferic-turtit, de aproximativ 150-200 g, de culoare striata, roșu deschis cu puncte albicioase pe toată suprafață, asemănătoare cu niște pistrui. Pulpă este suculentă, potrivit de dulce și slab acidulată, crocantă, foarte plăcut aromată, însă devine făinoasă la supracoacere.

Merele din soiul Florina certificate Ecologic conțin apă (78% – 89%), zaharuri (8-17%), acizi (0.15-1.20%), proteine, săruri minerale, vitamina A, vitamina C, vitamine din grupa B, și alte substanțe naturale benefice pentru tine și familia ta. Merele conțin între 46-84 calorii la 100 g.

Se recomandă ca Merele Florina să fie păstrate la o temperatură scăzută și ferite de razele soarelui.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Mere Bio Florina”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Deschide WhatsApp
Scrie-ne pe WhatsApp!
Salut! Cu ce te putem ajuta?